Każdy z nas przynajmniej kilka razy w miesiącu zażywa lek. Czy to na ból głowy, zęba, czy przeciwzapalne – podczas choroby. Nikt z Was jednak, nigdy nie zastanawiał się, że od silniejszych leków – najczęściej psychotropowych, można się uzależnić… ?
Jakie są objawy uzależnienia od leków, czyli „lekomanii” ?
Występują tutaj objawy praktycznie takie same jak podczas uzależnienia od innych substancji, takich jak narkotyki czy alkohol.
-Osoba traci samokontrolę w zażywaniu lekarstwa.
-Odczuwa bardzo silną potrzebę zażycia leku.
-Przyjmuje lek tylko po to, by uniknąć objawów odstawienia.
-U osoby wzrasta tolerancja na ilość zażywanego leku (kiedyś pomagały dwie tabletki, dziś ulgę przynosi dopiero sześć…).
-Osoba sama ustala sobie jak często musi zażywać lek.
-Osoba zaczyna zaniedbywać obowiązki, rodzinę, przyjaciół, pracę – zażywanie leku jest dla niego najważniejsze.
-Osoba uzależniona od leku, mimo, że zdaje sobie sprawę ze szkód jakie się pojawiają w organizmie podczas tak częstego i dużego zażywania mimo wszystko nadal bierze.
Jest również kilka dość… nietypowych objawów uzależnienia od leków. Warto również na nie zwrócić uwagę.
-Częste chodzenie do lekarzy, by wyłudzać od nich recepty na leki.
-Drgawki, depresja, stany lękowe – pojawiają się kiedy tylko osoba nie ma możliwości zażycia leku.
Lekomania może przybrać różnego postaci uzależnienia.
1.Psychicznego
2.Fizycznego
3.Toksykomanii (ogromne ilości zażywanych leków)
Jednym z lepszych Ośrodków Terapii Uzależnień, cieszącym się dużą skutecznością jest prywatny Ośrodek w Tarnowie – (nie)uzależniony.pl
Oferuje leczenie uzależnień od lekomanii (ale również alkoholu, narkotyków, seksu, hazardu, dopalaczy; leczą również depresję).
To prywatny Ośrodek do którego może zgłosić się każdy (trzeźwy – bądź osoba, która zdecyduje się najpierw na odtrucie) – bez żadnego skierowania. Dzwonisz, umawiasz się i przyjeżdżasz do Ośrodka. Terapia trwa 28 dni, a na czas leczenia dostajesz L4 i pomoc specjalistów – lekarzy i psychoterapeutów.