Dlaczego warto ruszyć w góry?

Każdy może chodzić po górach. Tutaj wiek, płeć, waga czy nawet kondycja nie mają aż tak dużego znaczenia. Zaczynają się liczyć w momencie, gdy komuś zależy na zdobywaniu jak najwyższych szczytów bądź pokonywaniu ich w rekordowo krótkim czasie, ale ogólnie rzecz biorąc chodzenie po górach jest aktywnością przeznaczoną dla wszystkich. To właśnie jest w niej najpiękniejsze. Wszyscy mogą się nią zajmować – i dzieci, i dorośli, i nawet osoby starsze. Szlaków do wyboru jest w końcu całe mnóstwo. A nie od razu trzeba próbować wbiegać na Giewont, skoro równie dobrze można zafundować sobie przyjemny spacerek na Babią Górę bądź Gubałówkę.

A dlaczego warto chodzić? Po pierwsze – bo jest to jedyny taki sport, który pomimo tego, że bywa męczący, jednocześnie daje całą masę radości. Adrenalina zwykle towarzyszy różnym dyscyplinom sportowym, ale podczas wspinaczek górskich potrafi wejść na niezwykle wysoki poziom. I dobrze, bo to właśnie dzięki niej człowiek może dać z siebie jeszcze więcej. Nawet gdy czuje, że bolą go już dosłownie wszystkie mięśnie i ledwo łapie oddech, dalej jest w stanie brnąć w to dalej, bo ma już w głowie obraz tego, jak zdobywa szczyt i jaką satysfakcję mu to daje. Chodzenie po górach to takie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony trzeba się trochę namęczyć, nim osiągnie się coś w tym sporcie, ale z drugiej satysfakcja jest już olbrzymia, gdy dojdzie się do celu.

Góry uczą też pokory. One nie pozwalają bowiem na popełnianie błędów. Jedna mała omyłka potrafi zakończyć się upadkiem, a jeśli dojdzie do niego chociażby na grani, katastrofa jest murowana. W górach swoją dumę należy więc schować do kieszeni. Nieraz jest bowiem tak, że nawet gdy już prawie dojdzie się do szczytu, nagle trzeba zawrócić, widząc zbliżające się z oddali ciemne chmury, będące zwiastunem nadchodzącej burzy. Wszyscy pamiętają, co wydarzyło się ostatnio na Giewoncie. Przewodnicy wędrujący wtedy na szlakach sami próbowali zawracać turystów, ale co bardziej wytrwali postępowali wbrew tym zaleceniom i dalej parli na szczyt. Wydawało im się, że na pewno im się uda. Człowiek zawsze sobie myśli, że te wszystkie złe rzeczy zawsze będą przydarzać się innym, a nie jemu. Gór nie wolno natomiast bagatelizować. Ten, kto to zrobi, najprawdopodobniej sam w końcu przekona się o ich sile. Chodzenie po górach jest czystą przyjemnością i frajdą, ale nie wolno zapominać o tym, że podczas wspinaczki należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. To absolutnie najważniejsza sprawa.

Wybierając się w góry warto wcześniej zarezerwować noclegi. W Barcicach koło Nowego Sącza koniecznie zajrzyjcie do rezydencji LAS VEGAS https://barcice.pl/pobyty-indywidualne-turnusy-grupowe/