Dieta wegańska – jakie ma zalety?

Dieta wegańska to styl życia oparty na roślinach, który zabrania spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a wiele osób przyjmuje dietę wegańską, kierując się silnymi przekonaniami etycznymi dotyczącymi zdrowia, środowiska i dobrostanu zwierząt. Surowi weganie będą również unikać wszelkich produktów, które zostały przetestowane na zwierzętach lub które noszą skórę lub wełnę. Czy dieta wegańska jest więc zdrowa? Jakie są plusy i minusy diety wegańskiej?

Poznaj zalety diety

Diety wegetariańskie i wegańskie są bardziej popularne niż kiedykolwiek, zwłaszcza wśród sportowców starających się zmaksymalizować wydajność. Diety roślinne mają wiele zalet i są uważane za najzdrowsze, ponieważ priorytetowo traktuje się żywność pochodzenia roślinnego (owoce i warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste). W porządku, jak wszystkie diety powinny być, ale czy są jakieś wady diety roślinnej? Żeby było jasne, w żaden sposób nie sprzeciwiam się planowi diety wegańskiej, chcę tylko nakreślić potencjalne zagrożenia i pomóc wszystkim sportowcom, którzy zdecydują się na dietę roślinną, uzyskać najlepsze wyniki.

Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i serca: Dieta jest jednym z ważnych czynników przyczyniających się do chorób serca. Dieta wegańska stawia przede wszystkim na zdrowe dla serca, naturalne, bogate w składniki odżywcze produkty roślinne. Produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i wiele innych mają doskonałe właściwości zdrowotne.

Pomaga poprawić poziom cukru we krwi: Cukrzyca typu 2 jest globalnym problemem zdrowotnym. Jednak niektóre badania sugerują, że dieta wegańska odgrywa szczególną rolę w poprawie poziomu cukru we krwi. Często zmniejsza spożycie niskiej jakości przetworzonej żywności, która jest nadmiernie spożywana w typowej zachodniej diecie i przyczynia się do cukrzycy typu 2.

Decydując się na dietę wegańską warto skorzystać z porad dietetyka online https://alicjajarosz.pl/, który przygotuje odpowiedni plan żywieniowy.